Nasıl Patoloji Teknikeri Olunur? Patoloji Teknikeri Ne İş Yapar?

Patoloji teknikeri olmak isteyen kişilerin gerekli eğitimi tamamlaması ve aynı zamanda birtakım görev ve sorumlulukları da yerine getirmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu kişiler mezuniyetini tamamladıktan sonra sınava girerek istenen başarıyı da elde etmeli. Patoloji teknikerleri dilerse özel sektörde de kolay bir şekilde faaliyetlerini yürütebiliyor.

Patoloji Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği icra edebilmek için aranan ilk şartın iki yıllık bir üniversiteden mezun olunması gerektiği söylenebilir. Eğer lise mezunuysanız ve üniversitede eğitim görmediyseniz bu mesleğin yükümlülüklerini yerine getiremezsiniz. Bunun için ise ön lisans bölümünde yer alan Patoloji Laboratuvarı bölümünü başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Bölümünüzden mezun olduktan sonra ise ilgili kurumlarda toplam 20 gün boyunca staj yapmanız bekleniyor. Stajınızı tamamladıktan sonra bu mesleği yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Patoloji teknikeri olmak için mezun olduktan sonra eğer devlet kurumlarında faaliyet göstermek istiyorsanız KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Sınavda istenen puanı aldıktan sonra ise tercih dönemine geçiş yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak faaliyetlerinizi özel sektörde de gerçekleştirebilirsiniz. Özel sektörde ön plana çıkmak için çeşitli eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu mesleği tercih eden kişiler laboratuvar ortamında çalışır Patoloji Laboratuvar Teknikeri unvanına sahip olur. Laboratuvar ortamında gerçekleşen birçok işlemden patoloji teknikerleri sorumludur denilebilir.

Patoloji Teknikeri Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Patoloji teknikerlerinin mesleklerini iyi bir şekilde icra etmek için yerine getirmesi gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunuyor. İyi bir patoloji teknikeri olmak ve bu mesleği layığıyla yapmak için kişilerin disiplinli bir şekilde faaliyet göstermesi bekleniyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde basitçe ifade edilebilir;

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

  • Gerektiğinde hastaya teşhis koymak.
  • Hastaların örnek raporlarını incelemek.
  • Laboratuvar ortamında kullanılan cihazların gerekli bakım süreçlerini takip etmek.
  • İstenen kalite kontrol sürecini yönetmek.
  • Dokuların mikroskobik incelemelerini yapmak.
  • Gerektiğinde hastadan kan alma işlemini yapmak.

Sık Sorulan Sorular

Patoloji Teknikerleri Adli Tıpta Faaliyet Gösterebilir Mi?

Bu mesleği yapan kişilerin Adli Tıp Kurumu patoloji laboratuvarlarında gerektiği zaman faaliyet göstermesi uygun nitelikler taşır.

Yorum yapın