Nasıl Mekatronik Teknikeri Olunur? Mekatronik Teknikeri Ne İş Yapar?

Mekatronik teknikeri olmak isteyen kişiler nasıl bir süreçten geçmesi gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için birtakım eğitimler almalı ve sonrasında ise sizden istenen görev ve sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Uygun şartları sağladıktan sonra bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Mekatronik Teknikeri Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için gerekli eğitimlerin alınmasına lise düzeyinden başlanması gerekir. Bunun için ilgili meslek liselerinde Elektronik, Otomasyon, Mikro Teknik ve Metalruji bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Lise eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler sonrasında üniversite eğitimine başlamalıdır. Üniversitelerde bulunan ve eğitim süresi iki yıl olan Mekatronik bölümünü okumanız gerekir.

Mekatronik teknikeri olmak isteyen kişiler eğer devlet kurumunda faaliyet göstermek istiyor ise ilgili sınava girerek yeterli puanı almalıdır. Yeterli puanı alan kişiler tercih dönemine geçiş yapabilir ve devlet tarafından atanmasının gerçekleşmesini bekleyebilir. Eğer özel sektörde çalışmak istiyorsanız aldığınız eğitimler ile donanımlı bir hale gelebilir ve tercih sebebi olabilirsiniz.

Mekatronik Teknikeri Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mekatronik teknikerlerinin mesleklerini layığıyla yapmaları için yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumluluklar basitçe şu şekilde ifade edilebilir;

  • Projelerin üretim aşamasında faaliyet göstermek.
  • Cihazlar üzerinde gerekli analiz ve ölçümleri yapmak.
  • Mekatronik sistemlerin her türlü bakım ve onarım işleriyle ilgilenmek.
  • Cihazlarda arıza olduğu durumlarda gerekeni yapmak.
  • Gereken zamanlarda mühendisler ile iletişime geçmek.

Mekatronik teknikeri olmak isteyen kişilerin meslek alanlarında derin bir bilgi birikimine sahip olması gerekir. Aynı zamanda bu kişiler ekip çalışmasına da yatkın olmalıdır. Mekatronik teknikerlerinin teknoloji konusunda deneyim sahibi olması büyük bir önem taşır.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Mekatronik Teknikeri Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak meslek liselerine giriş yapmalısınız. Sonrasında üniversiteye giriş sınavında istenen puanı elde etmeniz gerekir. Mezun olduktan sonra devlet kurumunda çalışmak isteyen kişilerin devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmesi uygun görülür. Özel sektörde faaliyet göstermek isteyen kişiler ise şirketler tarafından çeşitli mülakatlara tabi tutulur.

Yorum yapın