Nasıl Makam Şoförü Olunur? Makam Şoförü Ne İş Yapar?

Makam şoförü olmak isteyen kişiler nasıl bir süreçten geçmesi gerektiğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği yapmak için kişiler birtakım eğitimleri tamamladıktan sonra aynı zamanda kurs eğitimi de almalıdır. Sonrasında ise uygun şartlar altında mesleğin getirdiği yükümlülükler yapılmaya başlanabilir.

Makam Şoförü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak için kişilerde ilk olarak en az lise mezunu olma şartı aranır. Eğer lise eğitiminizi tamamlamadıysanız bu mesleği icra etmeniz ne yazık ki mümkün görünmüyor. Bunun için ise Makam Şoförlüğü Eğitim Programı’na başvurmanız ve sonrasında ilgili eğitime aktif bir şekilde katılmanız gerekir. Eğitim bünyesinde kişilere hem teorik hem de pratik olmak üzere birçok farklı ders verilir. Eğitiminizin sonunda girdiğiniz sınavda başarılı bir sonuç elde ederek belge almaya hak kazanmalısınız.

Makam şoförü olmak isteyen kişilerin aynı zamanda ehliyet sahibi de olması gerekir. Sonrasında birçok özel şirkette çalışabilir ya da önemli insanların özel şoförlüğünü yapabilirsiniz. Bu kişilerin aynı zamanda resmi kurumlarda çalışması da mümkün olabilir. Uygun şartları sağladıktan sonra iş bulmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Makam Şoförü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin görevlerini doğru bir şekilde yapmaları için yerine getirmeleri gereken sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Kullandığı aracın ilgili kontrollerini yapmak.
  • Kullandığı aracın yakıt ihtiyacını düzenli olarak karşılamak.
  • Şoförlüğünü yaptığı kişinin yolculuk sırasında güvenliğini sağlamak.
  • Yolculuk öncesi gideceği yer hakkında bilgi sahibi olmak.
  • Yolculuk esnasında tüm trafik kurallarına uymak.
  • Aracın gerektiği zamanlarda temizliğini ve bakımını yapmak.

Makam şoförü görüldüğü üzere kullandığı aracın düzeninden sorumlu kişi olarak bilinir. Bu kişilerin aynı zamanda iş ortamında giydikleri kıyafetlere ve takındıkları tavra da dikkat etmesi gerekir. Bu mesleği yapan kişiler şehir içinde faaliyet gösterebileceği gibi şehirler arası da faaliyet gösterebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Makam Şoförü Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilgili kursu tamamladıktan sonra kurs sonunda girdiğiniz sınavda istenen puanı almanız gerekir. Sınavı geçen kişiler başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın