2024 Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

2024 öğretim görevlisi maaşları diğer meslek kollarında olduğu gibi artış göstermiştir. Öğretim görevliliği mevcut sistem içinde kamu ve vakıf üniversitelerinde yapılabilmektedir. Vakıf yani özel üniversitelerde maaş tutarları aşağı ve yukarı yönlü olarak önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Devlet üniversitelerinde ise öğretim görevlisi maaşları sabittir.

Kamuda Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Kamuda öğretim görevlisi maaşları yeni başlayan ve diğer kıdemler olarak ayrılmaktadır. Hizmet yılı ve kıdemin yanı sıra derece bilgileri de alınan maaş üzerinde etkili olabilmektedir. Bu kapsamda:

Kıdem Maaş
Yeni Başlayan Öğretim Görevlisi Maaşı (7/1) 47.500 TL
6 Yıl Deneyimli Öğretim Görevlisi Maaşları (4/1) 48.500 TL
9 Yıl Tecrübeli Öğretim Görevlisi (3/1) 49.500 TL
25 Yıl Deneyimli Öğretim Görevlisi (1/4) 51.000 TL

 

2024 Okul Müdürü Maaşı Ne Kadar? Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

2024 yılında kamu üniversitelerinde çalışan öğretim görevlileri için yüzde 49 oranında zam yapılmıştır. Bu kapsamda da yeni başlayan öğretim görevlisinin maaşı en düşük 47,500 TL olmuştur.

Özel Üniversitelerde Öğretim Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Özel üniversitelerde öğretim görevlisi maaşı kişinin bilgi, teknik becerisi ve uzmanlığına göre değişmektedir. Özellikle tıp, bilgisayar ve hukuk gibi alanlarda öğretim görevlileri diğer fakültelere göre daha yüksek maaş almaktadır. Aynı zamanda üniversiteye göre de bu tutarlar değişebilmektedir.

Bu kapsamda ortalama bir tutar alındığında özel üniversitede öğretim görevlisi maaşı 28 bin TL’den başlamakta ve 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Öğretim Görevlisi Nedir?

Öğretim görevlisi nedir sorusuna üniversitelerde teknik bilgi içeren alanlarda ders veren kişiler olarak nitelendirme yapabiliriz. Öğretim görevlilerinde unvan bulunmaz yani doçent veya profesör gibi unvanlar almayarak sabit unvana sahip olurlar. Bunun yanında her öğretim görevlisi ilgili mevzuat kapsamında haftalık en az 12 saat ders vermek zorundadır.

Öğretim görevlisi olmak için ise üniversitelerin açtıkları ilanlara başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun yanında alanında başarılı olan mimar, avukat, mühendis, yazılımcı, doktor gibi kişilere üniversiteden öğretim görevlisi olması için teklif de gelebilmektedir.

Genel olarak dil bilgisi istenmemesine rağmen bazı bölümler İngilizce’den en az B2 seviyesi talep etmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Öğretim görevlisi ne kadar görev yapar?

Kamuda çalışanlar emekli oluncaya kadar, vakıfta çalışanlar sözleşme bitinceye kadar görev yaparlar.

Öğretim görevlisi kadroya geçebilir mi?

Kamu üniversitelerinde öğretim görevlisine kadro hakkı tanınmaktadır.

Yorum yapın