Postacı Nasıl Olunur? 2024 Postacı Maaşları

Postacı maaşları birçok meslek grubu gibi 2024 yılı ile gelen zamlardan etkilendi. Postacılık mesleğine sahip olanlar ya da olmak isteyenler ise bu mesleğin maaşlarını merak ediyor. Postacılık mesleğini icra etmek için ise birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Postacı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Postacı olmak için belirtilen şartları eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartlardan ilki ve şüphesiz en önemlisi KPSS sınavına girmeniz ve başarılı olmanız gerekir. KPSS sınavında istenen puanı aldıktan sonra tercihlerinizi yapmaya başlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda postacılık mesleğine sahip olmak için mülakata girmeniz de isteniyor. Yüksek okul mezunları da postacılık alımı için başvuru yapabiliyor. Eğer üniversite mezunuysanız da şu bölümlerden mezun olmuş olmanız talep ediliyor;

  • Posta Hizmetleri
  • Lojistik Yönetimi
  • Uluslararası Lojistik
  • Kargo Hizmetleri
  • Uluslararası Taşımacılık Yönetimi
  • Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik
  • Lojistik

Eğer bu bölümlerden birinden mezun olduysanız siz de bu mesleği icra edebilir ve postacı maaşları imkanından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda girdiğiniz KPSS sınavından da 60 puan ve üzeri almanız gerekiyor. Bu unsurların yanı sıra A2 ve B sınıfı sürücü belgeleriniz de olmalıdır.

 

İç Mimar Nasıl Olunur? 2024 İç Mimar Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Postacı Maaşları 2024 Yılı İtibariyle Ne Kadar Oldu?

Postacı maaşı 2024 verilerine göre 22.100 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Gelen zam öncesi ise bu miktarın 15.900 Türk lirası olduğunu söylemek doğru olur. Sizden istenen şartları yerine getirdiğiniz ve sınavları başarı ile geçtiğiniz takdirde postacı olma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu mesleği yapmak için sınav başarısının yanı sıra birtakım fiziki yeterlilik şartları da isteniyor. Bu nedenle boy ve kilo endeksinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çalıştığınız kuruma bağlı olarak ise sürücü belgesi sahibi olmanız da istenebiliyor. Son olarak diksiyonunuz ve beden diliniz ile sözlü mülakatı da başarılı bir şekilde geçmeniz bekleniyor.

Sık Sorulan Sorular

Postacı Olmak İçin Adaylardan İstenen Boy Sınırı Nedir?

Postacı olma şartları arasında boy sınırı da vardır. Bunun için erkek adayların en az 168 cm ve kadın adayların ise en az 160 cm boy ölçüsüne sahip olması gerekir.

 

Yorum yapın