Bahçıvan Nasıl Olunur? 2024 Bahçıvan Maaşları

Bahçıvan maaşları kişinin çalıştığı yerin özelliklerine ve aynı zamanda kişinin tecrübesine göre farklılık gösterir. Bahçıvanlar şirketlerde çeşitli pozisyonlarda çalışabileceği gibi dilerse özel evlerde de çalışabilirler. Özel olarak çalışan bahçıvanların daha fazla maaş aldığını söylemek yanlış olmaz.

Bahçıvan Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bahçıvanlar bahçelerdeki ve parklardaki tüm bitkilerin bakımı ile ilgilenmekle yükümlü kişilerdir. Bu mesleği icra eden kişiler çalıştıkları bölgelerdeki bitki ve ağaçların budanmasını, gübrelenmesini, kesilmesini ve sulanmasını sağlar. Bahçıvanlar çalıştıkları bölgeye bağlı olarak bazı zamanlarda meyve ve sebze de yetiştirebilirler. Bahçıvanlar hizmet, temizlik, eğitim, peyzaj ve restorancılık gibi birçok alanda faaliyet gösterebilir. Bu kişiler şirketlerin bahçıvanlık, ön büro ya da teknik destek gibi bölümlerinde gönül rahatlığı ile çalışabilir.

Bilgi birikimleri ve deneyim düzeylerine bağlı olarak bahçıvanlar isteğe bağlı olarak özel evlerde de çalışabilir. Çalıştığınız özel evlerinden tüm bahçe işlerinden sorumlu olursunuz. Aynı zamanda peyzaj şirketlerinde de kolay bir şekilde iş bulabilirler. Bahçıvan maaşları kişinin bu yöndeki deneyimlerine göre farklılık gösterebilir.

Postacı Nasıl Olunur? 2024 Postacı Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Bahçıvan Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Bahçıvan olmak için herhangi bir şekilde üniversite okuma zorunluluğu bulunmaz. Ancak kişiler talep ederse profesyonel bir eğitim almak amacıyla üniversitelerin Ziraat Mühendisliği bölümünde okuyabilir. Eğer üniversite okumak istemiyorsanız kendinizi geliştirmek için kurslara gitmeyi de tercih edebilirsiniz. İşinizde başarılı olmak için aynı zamanda bitki ve bahçe bakımı konularında da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bilgi birikimine sahip olmanız işe alımlarda bir adım öne çıkmanızı sağlar.

Çalıştığınız yerde kalıcı olmak için ise titiz ve düzenli olmanız gerekir. Aynı zamanda işinizi severek yapmanız da bu noktada büyük bir önem taşır. Yalnızca bu mesleğe ilgi duyan kişilerin bahçıvan olması gerekir. Aynı zamanda bahçıvanlık mesleğinde kullanılması gereken birçok kesici alet ya da cihaz bulunur. Bu aletleri kullanmayı öğrenmeden bahçıvan olmanız mümkün değildir.

Sık Sorulan Sorular

2024 İtibari İle Bahçıvanlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bu mesleği icra eden ya da etmek isteyen kişiler için bahçıvan maaşları miktarı 2024 verilerine göre 23.300 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Yorum yapın