Nasıl Sistem Destek Mühendisi Olunur? Sistem Destek Mühendisi Ne İş Yapar?

Sistem destek mühendisi olmak isteyen kişiler bu sürecin nasıl ilerlediğini büyük ölçüde merak ediyor. Bu mesleği icra etmek için almanız gereken eğitimlerin yanı sıra çeşitli yetkinliklere de sahip olmalısınız. Uygun şartları sağladıktan sonra bu mesleği yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Sistem Destek Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk olarak üniversite okuma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için ilgili üniversitelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği ya da Bilgisayar Mühendisliği bölümlerini tercih edebilirsiniz. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği yapmanız mümkün sayılmıyor.

Sistem destek mühendisi olmak isteyen kişiler eğitimlerini tamamladıktan sonra birçok alanda faaliyet gösterebilir. Sistem destek mühendisleri birçok şirkette kolay bir şekilde iş bulabilir. Mezun olduktan sonra birtakım eğitimlerle kendinizi geliştirebilir ve donanım sahibi olabilirsiniz. Böylece özel sektörde de birçok iş imkanına sahip olabilirsiniz.

Sistem Destek Mühendislerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sistem destek mühendislerinin mesleklerini iyi bir şekilde yapmak için yerine getirmeleri gereken birtakım görev ve sorumluluklar bulunuyor. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Faaliyet gösterdiği şirketin altyapı çalışmalarını yürütmek.
  • İnternet altyapısının sorunsuz çalışmasını sağlamak.
  • İstenmeyen arıza durumlarında gerekli müdaheleyi yapmak.
  • Çalıştığı sistemin güvenli bir şekilde yürümesini sağlamak.
  • Sistem altyapısını düzenli bir şekilde rapor etmek ve ilgili tarafa iletmek.
  • Kriz anlarında çeşitli stratejiler geliştirmek.

Sistem destek mühendisi olmak isteyen kişilerin özellikle tapoloji bilgisinin olması gerekiyor. Bu kişiler bilgisayar sistemleri hakkında da deneyimli olduğu taktirde donanımlı bir insan haline gelebilir. Aynı zamanda sistem destek mühendislerinin ekip çalışmasına da yatkın olması gerekir. Uygun yetkinliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu mesleği icra edebilirsiniz. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler birçok bilgisayar sistemi şirketinde faaliyet gösterebilir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Sistem Destek Mühendisi Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişiler ilk olarak üniversiteye giriş sınavında sayısal alanda yeterli puanı almalıdır. Mezun olduktan sonra ise başvuruda bulunduğunuz şirketler sizi çeşitli mülakatlara tabi tutabilir. Mülakatlardan geçen adaylar başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın