Nasıl Mal Müdürü Olunur? Mal Müdürü Ne İş Yapar?

Mal müdürü olmak isteyen kişilerin ilk adım olarak birkaç aşamadan geçmesi gerekir. Bunun için kişilerin birtakım eğitimler alması ve sertifika programlarına katılması gerekir. Uygun şartları sağlayan kişiler bu mesleğin getirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeye başlayabilir.

Mal Müdürü Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Eğer bu mesleği icra etmek istiyorsanız ilk olarak üniversite okuma şartını yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer lise mezunuysanız ve herhangi bir şekilde üniversite eğitimi almadıysanız bu mesleği icra etmeniz mümkün görünmüyor. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Siyasal Bilimler, İşletme, Maliye gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

Mal müdürü olmak için aynı zamanda kişilerin bazı unvanları taşıyarak iki yıl boyunca görev yapması gerekir. Ayrıca bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin Muhasebe Yetkilisi adı verilen sertifikayı almaya da hak kazanması beklenir. Bu aşamada başarılı olmak için kurslara düzenli bir şekilde katılım göstermeyi tercih edebilirsiniz.

Mal Müdürü Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mal müdürlerinin faaliyet gösterdikleri alanda yerine getirmeleri beklenen birtakım görev ve sorumluluklar şu şekilde sıralanabilir;

  • Faaliyetlerini yükümlülüğe uygun şekilde yürütmek.
  • Borç kayıtlarını takip etmek.
  • Vergiler hakkında bilgi sahibi olarak bu alanda işlem yürütmek.
  • Gerekli zamanlarda birtakım davalar açmak.
  • Üst birimlerden gelen talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirmek.
  • Sorumlu olduğu ekip çalışanlarını yönetmek.

Mal müdürü olmak isteyen kişiler kamu kuruluşunda birçok alanda kolay bir şekilde görevlerini yerine getirebilir. Kişilerin çalıştıkları birime göre ise bazı görevler farklılık gösterebilir. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin disiplinli bir kişiliğe sahip olması ve gerektiği zamanda ekibini yönetmeyi bilmesi gerekir. Aynı zamanda bu mesleği icra etmek isteyen erkek adayların askerliğini tamamlamış olması beklenir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Mal Müdürü Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekiyor?

Eğer bu mesleği yapmak istiyorsanız ilk adım olarak üniversiteye giriş sınavında yeterli puanı elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sertifika almak için kurs sonunda girdiğiniz sınavda başarı elde etmelisiniz. Kamu kuruluşunda faaliyet gösteren kişiler KPSS sınavına girerek atanma dönemine geçiş yapmalıdır. Sonraki adım olarak ise devlet tarafından atanmanızın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın