Nasıl Kredi Tahsis Uzmanı Olunur? Kredi Tahsis Uzmanı Ne İş Yapar?

Kredi tahsis uzmanı olmak için kişilerin tamamlamaları gereken çeşitli adımlar bulunur. Bunun için ilk olarak meslek alanında üniversite eğitimi almanız ve istenen görev ve sorumlulukları yerine getirmeniz gerekir. Uygun koşulları sağlayan kişiler bu mesleği icra edebilir.

Kredi Tahsis Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin ilk adım olarak üniversite mezunu olma şartını yerine getirmesi gerekir. Bunun için ilgili üniversitelerde yer alan Maliye, Ekonomi, İktisat ve İşletme bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu bölümler üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde yer alır.

Kredi tahsis uzmanı olmak isteyen kişiler mezun olduktan sonra birkaç farklı kurumda kolay bir şekilde çalışabilir. İş bulma olasılığınızı yükseltmek isterseniz üniversite eğitiminizin yanı sıra çeşitli eğitimler de alarak kendinizi donanımlı bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede sektör içerisinde ön plana çıkabilirsiniz.

Kredi Tahsis Uzmanlarının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kredi tahsis uzmanlarının faaliyet gösterdikleri kurumlarda yerine getirmeleri gereken görev ve sorumlulukları bulunur. Bu görev ve sorumluluklar şu şekilde listelenebilir;

  • Kredi başvurularını inceleyerek değerlendirmek.
  • Müşteriye kredi başvurusu hakkında gerekli bilgileri vermek.
  • Krediler için risk raporu hazırlamak.
  • Müşterilerin finansal durumuna bağlı olarak kredi konusunu değerlendirmek.
  • Müşterilerin şikayetlerini çözmek için faaliyette bulunmak.
  • Ödemesini geciktiren müşteriler ile iletişime geçmek.
  • Kredi limitleri ve uygun kredi işlemleri için ayarlama yapmak.

Kredi tahsis uzmanı görüldüğü üzere kurumun tüm kredi işlemlerinden sorumlu olur. Bu mesleği yapan kişilerin hızlı çözüm bulma ve analiz yeteneklerine sahip olması gerekir. Aynı zamanda bu kişilerin iletişim yönleri güçlü olmalıdır ve olaylara detaycı bir şekilde bakmalıdır. Bu mesleği icra etmek isteyen erkek adayların askerlik görevini tamamlamış olması beklenir.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Kredi Tahsis Uzmanı Olmak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir?

Bu mesleği yapmak isteyen kişiler ilk olarak üniversiteye giriş sınavında yeterli puanı alarak ilgili bölüme yerleşmelidir. Mezun olduktan sonra çeşitli sınavlara girilerek meslek ile ilgili sertifikalar alınabilir. İş bulma aşamasında ise şirketler tarafından mülakata tabi tutulabilirsiniz. Mülakatı geçen adaylar başarılı olarak nitelendirilir.

Yorum yapın