Devlette Çalışan İşçi Maaşları Ne Kadar?

Devlette çalışan işçi maaşı enflasyon artışı ile gelen zamlar sonucunda son derece merak edilmeye başladı. Devlet özelinde çalışan bir işçi olmanız için girdiğiniz sınavdan yeterli puanı almanız gerekiyor. Sınavı başarı ile geçtiğiniz ve devlet işçisi olduğunuz takdirde maaş imkanından yararlanabiliyorsunuz.

Nasıl Devlette Çalışan İşçi Olunur?

Devlette çalışan bir işçi olmanız için ilk yapmanız gereken KPSS sınavına girmek ve yeterli başarıyı elde etmektir. Sınav sonucunda aldığınız puan yetersiz ise ne yazık ki devlet işçisi olmanız mümkün değil. Eğer ortaöğretim mezunuysanız ortaöğretim KPSS sınavına girmeniz gerekir. Puanınız yeterli olduğu takdirde atanmak için tercih yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer ilkokul mezunuysanız ve kamu kuruluşlarında çalışmak istiyorsanız ise İŞKUR aracılığı ile işçi alımı kısmına başvuru yapmalısınız. Başvurunuz sonucunda ilkokul mezunu olarak da devlet işçisi mesleğini icra edebilirsiniz. Aynı zamanda devlette çalışan işçi maaşı imkanından da yararlanabilirsiniz. Görüldüğü üzere devlet bünyesinde işçi olarak çalışmak için öğretim düzeyi açısından herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yapmanız gereken istenen adımları tamamlamak ve sonrasında ise süreci gözlemlemek. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için düzenli olarak gerekli sitelerin duyurularını takip etmenizde fayda var.

Mali Müşavir Maaşları Ne Kadar? Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Devlette Çalışan İşçi Maaşı Nedir?

Devlette çalışan işçi maaşı 2024 yılında gelen %10 zam ile birlikte toplam olarak 33.266 Türk lirası olarak belirlendi. KPSS sınavına giren ve talep edilen taban puanı alan herkes tercih dönemini de atlatarak devlet bünyesinde işçi olabiliyor. 2024 yılı itibariyle gelen zamlardan öncesinde ise devlet işçisi maaşının 25.012 Türk lirası olduğunu söylemek mümkün. Eğer özel sektörün size uygun olduğunu düşünmüyorsanız ve bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız bu mesleği tercih edebilirsiniz. Bu sayede bir devlet işçisi olarak gelen maaş artışından da kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Devlette Çalışan İşçi Muhtar Olabilir Mi?

Devlette çalışan işçilerin muhtar ya da muhtar adayı olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Devlet İşçileri Kaç Yaşına Kadar Çalışabilir?

Kadın devlet işçileri 48 yaşına kadar çalışabilirken erkek devlet işçileri ise 52 yaşına kadar çalışabilir.

 

 

Yorum yapın