Paramedik Nasıl Olunur? 2024 Paramedik Maaşları

Paramedik maaşları gelen enflasyon artışları sonucu hatrı sayılır bir yükselişe geçti. Yeni maaş miktarları ise paramedikler ve paramedik olmak isteyen kişiler tarafından büyük ölçüde merak ediliyor. Bu maaş miktarından yararlanmak için bu mesleği icra etmeniz gerekiyor.

Paramediklerin Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Paramedik mesleğine sahip kişiler olay yerine ambulans aracılığı ile ulaşan ilk görevlilerdir. Sağlık açısından kutsal bir meslek yapan paramediklerin yerine getirmesi gereken görev ve sorumluluklar şu şekilde ifade edilebilir;

  • Olay yerine ulaşmak ve gerekli müdahaleyi yapmak.
  • Yaralının durumunu değerlendirmek.
  • Olay yerinde uygun tedavi yöntemine başlamak.
  • Doğu hasta taşıma yöntemleri ile hastayı ambulansa taşımak.
  • Yaralıyı gerekli sağlık kuruluşuna ulaştırmak.
  • Hastanın her türlü nakil işlemlerini gerçekleştirmek.

Paramedik mesleğini icra eden kişilerin insan hayatı için çok önemli görevleri bulunur. Bu görevleri yerine getirebileceğinize inanıyorsanız siz de paramedik olabilir ve parademik maaşları imkanından kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Noter Nasıl Olunur? 2024 Noter Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıkalyınız.

Paramedik Olmak İçin Hangi Şartları Yerine Getirmek Gerekiyor?

Paramedik mesleğini icra etmek için ilk olarak üniversite mezunu olma şartı aranıyor. Üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Paramedik bölümlerinden mezun olmanız sonucunda siz de paramedik olabilirsiniz. Aynı zamanda bu mesleği yapmak için sürücü belgesine sahip olmanız ve 23 yaşından büyük olmamanız gerekiyor. Bu mesleği yapmak için birtakım boy şartları da talep ediliyor. Kadın adayların en az 160 cm, erkek adayların ise en az 165 cm değerinde boy ölçüsünde sahip olması gerekir.

İyi bir paramedik görevlisi olmak için hızlı düşünme ve karar verme yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Aynı zamanda fiziksel olarak da yeterli bir düzeyde olmalısınız. Paramedikler kamu kuruluşlarında çalışabileceği gibi isteğe bağlı olarak özel sektörde de faaliyet gösterebilir. Eğer kamu kuruluşunda çalışmak istiyorsanız devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

2024 İtibari İle Paramedik Maaşları Ne Kadar Oldu?

Paramedik maaşları 2024 yılı itibari ile 21.700 Türk lirası olarak belirlendi. En düşük maaş miktarının 18.000 Türk lirası ve en yüksek maaş miktarının ise 31.500 Türk lirası olduğu söylenebilir.

Yorum yapın