Kütüphane Memuru Nasıl Olunur? 2024 Kütüphane Memuru Maaşları

Kütüphane memuru maaşları artan enflasyon sonucu gelen zamlarla birlikte yükseliş gösterdi. Kütüphane memurları ve kütüphane memuru adayları ise yeni maaş miktarlarını merak ediyor. Bu mesleği yapan kişilerin ise kütüphane içerisinde gerçekleştirmesi gereken birçok sorumluluğu bulunuyor.

Kütüphane Memuru Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kütüphane memurları çeşitli kütüphanelerde görev yaparak her türlü işleyişi yerine getirir. Bu mesleği icra edenlerin yerine getirdiği görev ve sorumluluklar şu şekildedir;

  • Kütüphaneye yeni gelen kitapları ilgili birimlere duyurmak.
  • Kitapları konu, yazar ve kitap adı olarak ayırmak.
  • Kitapları ilgili kategorilere göre dizmek.
  • Dergi ve abonelik faaliyetlerini düzenli olarak takip etmek.
  • Kitapların her türlü bakım ve onarımını yapmak.
  • Kitapların ciltlenme aşamalarını gerçekleştirmek.
  • Kütüphanenin genel düzenini ve huzurunu sağlamak.

Görüldüğü üzere kütüphane memurları bulundukları bölgede kitaplar ile ilgili tüm faaliyetleri yürütüyor. Bu mesleği severek yapmanız için ise ilgi alanınızın kitaplar ile ilgili olması gerekiyor. Eğer kitaplarla ilgilenmeyi ya da kitap okumayı seviyorsanız kütüphane memuru olabilir ve kütüphane memuru maaşları imkanından siz de yararlanabilirsiniz.

 

Sosyolog Nasıl Olunur? 2024 Sosyolog Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Kütüphane Memuru Olmak İçin Hangi Şartları Yerine Getirmek Gerekir?

Kütüphane memuru mesleğini icra etmek için ilk olarak üniversite mezunu olma şartı aranıyor. Eğer bir üniversite okumadıysanız ve lise mezunuysanız ne yazık ki bu mesleği icra etmeniz mümkün değil. Kütüphane memuru olmak için üniversitelerin Fen ve Edebiyat Fakültelerinde, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olmanız gerekir. Aynı zamanda aynı fakültenin Dökümantasyon ve Enformasyon bölümlerinden mezun olan kişiler de bu mesleği yapabilir.

Mezuniyetinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra devlet tarafından düzenlenen KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan en az 60 puan alan kişiler başarılı sayılıyor. Başarınız sonucunda tercihlerinizi isteğinize göre yapabilir ve devlet tarafından atanmayı bekleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

2024 İtibari İle Kütüphane Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu?

Kütüphane memuru maaşları 2024 yılı itibari ile ortalama olarak 23.100 Türk lirası olarak belirlendi. En düşük maaş miktarı 17.100 Türk lirası ve en yüksek maaş miktarının ise 34.400 Türk lirası olduğu söylenebilir.

Yorum yapın