Gümrük Memuru Nasıl Olunur? 2024 Gümrük Memuru Maaşları

Gümrük memuru maaşları artan enflasyonlar sonucu gelen zamlarla doğru orantılı bir şekilde yükseldi denilebilir. Gümrük memurları birçok farklı bölgede çalışma imkanına sahip. Bulundukları her bölgede ise ülkemize giren ya da çıkan malların her türlü kontrolünü sağlamak ile yükümlü olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Gümrük Memurları Ne İş Yapar?

Gümrük memurları yurt dışından ülkeye gelen tüm malların kontrolünü sağlayan kişilerdir. Buna göre gümrük memurlarının son derece önemli bir işe sahip olduğu söylenebilir. Gümrük memurlarının yapması gereken görevler ise şu şekildedir;

  • Her türlü malın ülkeye giriş ve çıkışını sağlamak.
  • Malların giriş ve çıkışı için uygunluğunu kontrol etmek.
  • Gümrük yönetmeliğine uygun olarak malların ithalat ve ihracatını yapmak.
  • Gümrük beyannamelerini uygun bir şekilde hazırlamak.
  • Vergi ve harçları hesaplayarak ödemeleri çıkarmak.

Gümrük memuru maaşları bu görev ve sorumluluklar doğrultusunda belirlenir. Ülke güveliği ve kontrolünü sağlamak açısından gümrük memurluğu önemli nitelikler taşıyan bir meslek grubudur.

Cerrah Nasıl Olunur? 2024 Cerrah Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Gümrük Memuru Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Gümrük memuru olmak için ilk olarak KPSS sınavına girmeniz ve en az 70 puan almanız gerekiyor. Bu meslek için erkek adaylarda boy sınırı 172 cm olarak belirlenirken kadın adayların ise en az 165 cm boyunda olması bekleniyor. Gerekli sağlık taramalarından başarılı bir şekilde geçtikten sonra yapılan mülakatı da başarı ile geçmeniz isteniyor. Aynı zamanda eğer 30 yaşından büyükseniz gümrük memuru olmaya hak kazanamazsınız.

Gümrük memurları havayolu, karayolu ya da denizyolu bölgelerinde faaliyet gösterebilir. Gümrük memurlarının çalışma şekli ve çalışma saatleri faaliyet gösterdikleri bölgeye göre farklı olabilir. Bazı bölgelerde gümrük memurlarının esnek çalışma saatlerine ayak uydurması beklenir. İyi bir gümrük memuru olmak için gümrük mevzuatı hakkında her şeyi bilmeniz gerekir. Aynı zamanda tüm yasal düzenlemeler ile ilgili de fikir sahibi olmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

2024 Yılı İtibari İle Gümrük Memuru Maaşları Ne Kadar Oldu?

Gümrük memuru maaşları 2024 yılı itibari ile ortalama olarak 25.600 Türk lirası olarak belirlendi. En yüksek maaş miktarının ise 33.400 Türk lirası olduğunu söylemek mümkün.

Yorum yapın