Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Gardiyan maaşları enflasyon artışı ile birlikte birçok meslek grubunda da olduğu gibi hatrı sayılır ölçüde artış gösterdi. Bu mesleği icra edenler ve etmek isteyenler ise maaş miktarlarını merak ediyor. Eğer siz de güncel gardiyan mesleği maaşlarını merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Gardiyanların Görevleri Nelerdir?

Gardiyanlık mesleğini icra eden kişilerin yerine getirmesi gereken birtakım görev ve sorumlulukları bulunur. Gardiyan maaşları da bu görevler ile doğru orantılı olarak düzenli bir şekilde artar. Gardiyanların görev ve yükümlülüklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Mahkumların her türlü ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamak
  • Hapishaneye ait kontrol ve denetlemeleri yapmak
  • Hapishanenin güvenliğini sağlamak
  • Diğer personeller ile uyumlu bir şekilde hareket etmek
  • Suçluların ruh hallerini gözlemlemek ve bildirmek

Gardiyanlık mesleğine sahip kişilerin görevleri basitçe bu şekilde listelenebilir. Eğer bu görev ve sorumlulukları yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız siz de gönül rahatlığı ile bu mesleği icra edebilirsiniz. Gardiyanlar genel olarak günde sekiz saat çalışır ve haftada ise iki gün tatil yapma hakları bulunur. Gardiyanlar mesleğe başlamadan önce yaklaşık olarak beş ay süren bir eğitimden geçiyor. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar ise gardiyan olmaya hazır hale geliyor.

Engelli Raporu Nedir, Engelli Raporu Nasıl Alınır? Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Gardiyanlar Aylık Ne Kadar Ücret Alır?

Gelen zamlar doğrultusunda 2024 gardiyan maaşı 25.500 Türk lirası olarak ifade ediliyor. Artış öncesi 18.000 Türk lirası olan maaş miktarının bu şekilde artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Gardiyan olmak için lise mezunu olmanız yeterli sayılıyor. Aynı zamanda da KPSS sınavından geçerli bir puan almanız gerekli. Otuz yaşını geçen kişiler ne yazık ki gardiyan mesleğini icra edemiyor. Gardiyan olmanız için aynı zamanda fiziki yeterlilik parkurunda da başarı elde etmeniz gerekiyor. Bu şartları sağladığınız takdirde siz de gardiyan olabilir ve artış gösteren maaş imkanlarında yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Gardiyan Olmak İçin En Fazla Kaç Yaşında Olunmalıdır?

Gardiyanlık mesleğini icra etmek isteyen kişilerin 30 yaşını geçmemiş olması gerekir.

Gardiyan Olmak İçin En Az Kaç Puan Gerekli?

Gardiyan maaşları imkanından yararlanmak için yazılı sınavda en az 72 puan almanız yeterli oluyor.

 

 

Yorum yapın