Engelli Raporu Nedir, Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Belirli oranda engel oranı bulunanlara çeşitli sosyal haklar elde etmeleri için sağlanan engelli raporu alınması için belirli şartların yerine getirilmesi ve gerekli olan belgelerin toplanması gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar ise engelli raporu alabiliyorlar.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu olarak bilinen rapor kişilerin engel durumlarını belirten belgelere denilmektedir. Doğuştan ya da daha sonradan oluşmuş çeşitli rahatsızlıklar sonucunda iş güçlerini ya da günlük yaşamlarını idame ettirme becerilerini belirli oranlarda yitirmiş kimselerin, bu rahatsızlıklarını tanımlayan belgelere denilmektedir. Raporda yer alan oran, kişinin vücut fonksiyonlarının yüzde kaçını kaybettiğini açıklamaktadır ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetkili heyetler tarafından belirli süreli ya da süresiz olarak verilmektedir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş olan hastaneye başvuru yapmak ve muayene olmak gerekmektedir. Muayene de ilgili konuda uzman doktor tarafından yapılmalıdır, aile hekimlerinin yapacakları muayeneler geçerli kabul edilmezler. Daha sonra doktor tarafından verilen muayene sonuçları da sağlık heyeti tarafından değerlendirilir ve değerlendirme sonucunda kişiye engelli raporu verilmektedir.

Tedavi edilmesi mümkün olmayan hastalıklar ile engel oranı yüzde 90 ve üzeri olan kimseler için süresiz rapor verilmektedir. Fakat daha düşük olan kimseler için süreli rapor verilir ve kişinin sürenin bitiminde tekrar muayene olarak sağlık raporunu yeniletmesi gerekir. Bu koşullarda engelli raporu almak için şu şartların sağlanması gerekiyor;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Engel yüzdesi en az yüzde 40 olmak,

Şartlarının sağlanması halinde engel raporu almak için başvuru yapılmaktadır. Engelli raporu ise çeşitli sosyal haklardan ve devletin sunduğu yardım desteklerinden yararlanmayı sağlamaktadır. Engelli raporu vücudun geneli kontrol edilerek yapılmaktadır.

E – Haciz Nedir, E – Haciz Nasıl Kaldırılır? Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Engelli Raporuna Başvuru Belgeleri

Engelli raporu başvuru belgeleri eksiksiz ve doğru olarak sunulması gerekmektedir. Hatalı ya da eksik belge verenlerin başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır. Buna göre engelli rapor belgeleri şu şekildedir;

  • C. kimlik belgesi,
  • Çocuklar için anne ya da babasının başvurusu,
  • 5 adet güncel vesikalık fotoğraf,
  • Engelli özel başvuru formu,
  • İmzalı sağlık heyetinden alınmış rapor,
  • Eğitim almakta olan engellilerin güncel eğitim belgeleri hazırlanarak başvuru yapılır.

Sık Sorulan Sorular

Engelli raporu başkası adına alınır mı?

Engelli raporu sadece kişinin kendisi üzerine alınmaktadır.

Engelli raporu başkası tarafından kullanılır mı?

Başkası tarafından engelli raporu kullanılmayacağı gibi kullanılması halinde yüksek ceza söz konusudur.

Yorum yapın