Şimdi Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım

Şimdi Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım

 

Herhangi bir işe devam edemeyeceğin ileri yaş zamanları için ihtiyacın olan emekli maaşını hesaplama sistemi SGK içeriğinde hizmetine sunulmuş halde. Bu sistem yardımıyla emekli aylığı ne kadar oldu biçiminde düşünmene lüzum kalmadan istediğin hesaplamaları yapman muhtemel oluyor. Çalıştığın iş koluna göre farklılık gösteren emeklilik çeşitleri 4A, 4B ve 4C olarak üçe ayrılıyor. 4A sistemi hususi bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışanları, 4B sistemi özgür olarak kendi mesleğini icra eden kişileri, 4C sistemi şayet devlet memurlarını kapsıyor. Bunların beraberinde çalışan yahut çalışmayan her yaştan şahsa seslenme eden Bireysel Emeklilik sistemi de tasarruf ve yatırım gibi konularda sana dayanak oluyor. 4A emekli aylığı hesaplama 2022 SGK sisteminden birkaç kolay adımla yapılabiliyor.

 

4A Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilik maaşı hesabını merak eden bireylerin ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin olan maaş hesaplama sayfasını açmaları gerekiyor. Bu kısımdan sonra izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası kısmını girin.
SSK Sicil Numarası kısmını doldurun.
Baba Adı bilgilerinizi ekleyin.
Nüfus İli ve Doğum Tarihi kısımlarını doldurun.
Bu kolay işlemlerin sonrasında sorgula düğmesine basıldığında 4A emekli aylığı hesaplama sistem yönünden kendi kendine gerçekleşiyor. Ne kadar emekli aylığı alırım 2022 SGK 4A hesaplamasını öğrenmek talip cümle alem için tasarlanan bu programa kolayca ulaşım sağlanabiliyor.

4B Emekli Maaşı Hesaplama

Özel sektörde çalışanların beraberinde Türkiye’de kendi işini yapan aniden çok yurttaş bulunmaktadır. Ne kadar emekli aylığı alırım biçiminde bir sorgulama uygulamak talip 4B sigortalı bireylerin de birkaç kolay adım izleyerek emekli aylığı sayısını öğrenmeleri muhtemel. Sosyal Güvenlik Kurumu içeriğinde hizmet veren 4B sigortalıların, maaş hesaplama sayfasını açtıktan sonra sırayla yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası kısmını doldurun.
Kurum seçin.
Karşınıza çıkan Güvenlik Kodu’nu doğru bir şekilde girin.
Bu aşamaları kusursuz olarak tamamladıktan sonra sorgula düğmesine basıldığında 4B maaş hesabı karşına çıkıyor.

 

 

Devlet kurumlarında görev yapan kişilerin bağlı olduğu sigorta sistemi olan 4C de emekli maaşı konusunu merak eden vatandaşları içeriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4C hizmet süresi ve yaş hesabı sayfasından bu hesaplamayı yapman son derece kolay. Sayfayı açtıktan sonra sırasıyla girmen gereken bilgiler şöyle:

  • Doğum Tarihi
  • Cinsiyet
  • Çalışma Süresi Başlangıç ve Bitiş Tarihi
  • Hizmet Türü

Bu alanları doldurduktan sonra sorgulama yaparak emeklilik maaş bilgine ulaşman mümkün oluyor.

Yorum yapın