Diş Teknisyeni Nasıl Olunur? 2024 Diş Teknisyeni Maaşları

Diş teknisyeni maaşları kişinin çalıştığı kuruma ya da tecrübe düzeyine göre değişiklik gösterebilir.teknisyenleri özel sektörde ya da kamuda çalışabilirler. Bu mesleği icra eden kişiler genellikle laboratuvar ortamlarında faaliyet gösterir. Diş teknisyenleri diş protezleri ile ilgili her konudan sorumlu olurlar.

Diş Teknisyeni Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Diş teknisyenleri laboratuvar ortamında görev yapan kişiler olarak bilinir. Bu kişiler diş hekimlerinin yönlendirmesi doğrultusunda çeşitli diş protezlerini bu ortamlarda yaparlar. Diş teknisyenleri hastaların ağız ve çene sağlığı için çalışır. Diş teknisyenlerinin görevleri şu şekilde açıklanabilir;

  • Diş hekimlerinden gelen yönlendirmeleri dikkate almak.
  • Çeşitli modellerde diş protezleri hazırlamak.
  • Hazırladıkları diş protezlerinin şekillendirilmesini yapmak.
  • Protezleri görünüş olarak iyi bir hale getirmek.
  • Protezlerin tüm bakımını ve işleyişini gerçekleştirmek.
  • Laboratuvarda kullandıkları aletlerin her türlü bakım ve onarımını yapmak.
  • Hasar gören protezlerin düzeltmesini yapmak.

Diş teknisyeni maaşları bu görev ve yetkinlikler doğrultusunda belirlenir. Eğer bu görevleri yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız siz de şartları tamamlayarak diş teknisyeni olabilirsiniz.

Diş Teknisyeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Diş teknisyeni olmak için her meslek grubunda olduğu gibi birtakım şartlar aranır. Bu mesleği icra etmek için üniversite mezunu olma zorunluluğu bulunmaz. Bir meslek yüksekokulunun Diş Protez Teknisyenliği bölümünü okuyabilir ve mezun olduktan sonra bu mesleği gerekli yerlerde yapabilirsiniz. Eğer üniversite okumak istiyorsanız ise Diş Protez Teknikerliği ve Ağız ve Diş Sağlığı bölümünü 2 yıllık bir şekilde tercih edebilirsiniz. Bu mesleği 4 yıl üniversite okuduktan sonra da yapmanız mümkün. Bunun için ise Diş Hekimi ya da Diş Protez Teknisyeni bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra özel diş kliniklerinde çalışabileceğiniz gibi aynı zamanda gerekli sınava girerek kamu kuruluşlarında da dilediğiniz gibi görev yapabilirsiniz.

2024 Dalgıç Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

2024 İtibari İle Teknisyen Maaşları Ne Kadar Oldu?

Diş teknisyeni maaşları 2024 yılının gelmesi ile birlikte 17.600 Türk lirası olarak belirlendi. En yüksek maaş miktarı 14.100₺ ve en yüksek maaş miktarı ise 37.500₺ değerine sahip. Çalıştığınız sektöre göre bu miktarlar genel olarak değişiklik gösterir.

 

Yorum yapın