Bekçi Olmak İçin Hangi Sınava Girmeli?

Bekçi sınavı şartları bu mesleği icra etmek isteyen kişiler tarafından merak edilen bir unsur. Bekçi olmak için yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar ve girmeniz gereken mülakatlar bulunuyor. Eğer tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde geçerseniz siz de bekçi olmaya hak kazanabilirsiniz.

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak için yerine getirmeniz gereken ilk şart olarak 18 yaşını tamamlamış olmanız gerektiği söylenebilir. Aynı zamanda erkek adaylar için askerlik görevinizi de yerine getirmiş olmanız bekleniyor. Bekçilik mesleğini yerine getirmek istiyorsanız başka bir şart olarak ise yaşadığınız bölgede bir yıldan daha uzun bir süredir ikamet ediyor olmanız lazım. Herhangi bir siyasi partiye üye olmamanın yanı sıra aynı zamanda en az 167 cm değerinde bir boy ölçünüz olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız ve bekçilik mesleğini icra etmek için uygun özelliklere sahipseniz bekçi sınavı hakkında araştırmalara ve çalışmalara başlayabilirsiniz.

Bekçi Olmak İçin Sınav Şartı Bulunuyor Mu?

Bekçilik mesleğini yerine getirmeniz için girmeniz gereken birtakım çeşitli sınavlar bulunuyor. Bu sınavlar yazılı, sözlü ve fiziksel olarak üç alana ayrılıyor. İlk olarak bekçi olmak isteyen adaylar yazılı ve fiziki yeterlilik sınavlarına tabi tutuluyor. Bu iki sınavı başarılı bir şekilde geçtiğiniz takdirde son olarak sözlü mülakat sınavına girmeniz gerekiyor. Üç bölümden de başarılı bir şekilde geçtikten sonra bekçi olmaya hak kazanabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede bekçilik mesleğine başlayarak görevinizi yerine getirebilir ve toplum düzenini sağlayabilirsiniz.

Bekçi sınavı disiplinli bir şekilde çalıştığınız takdirde kolay nitelikler taşıyabilir. Düzenli bir çalışma sonucunda bu üç aşamalı sınavı başarı ile tamamlayabilirsiniz. 18 yaşından küçük ve 31 yaşından büyük adaylar ne yazık ki bekçi olmak için sınava girme hakkına sahip olmuyor.

Yazılım mühendisi Nasıl Olunur? 2024 Yazılım Mühendisi Maaşları Makalemizi İncelemek İçin Tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular

Bekçi Olmak İçin Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Bekçi olmak için yazılı sınav içerisindeki 100 adet soruyu cevaplamanız gerekiyor. Cevaplarınız doğrultusunda ise bu yüz soruluk sınavdan en az 50 puan alma şartı bulunuyor. 50 puan ve üstünü aldığınız takdirde siz de bekçi olmaya hak kazanabilirsiniz.

Yorum yapın