2024 Diyetisyen Maaşları Ne Kadar ?

2024 yılında diyetisyen maaşları, çalışanın devlet kurumlarında mı yoksa özel sektörde mi görev yaptığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında diyetisyen olarak çalışanların maaşları 37 bin TL ile 39 bin TL arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra özel sektör kuruluşlarında diyetisyen maaşları ise 17 bin 500 TL’den başlayıp çalışanın uzmanlığına göre 40 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Diyetisyen maaşlarının hem devlet kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde faaliyetlerini sürdüren şirketlerin bünyesinde çalışanlar için ortalamanın bir tık üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu sebeple pek çok kişi tarafından merak edilen diyetisyen maaşlarını araştıran kişiler aynı zamanda bu meslekle ilgili de detaylı bilgilere ulaşmak istemektedir. İçinde bulunduğumuz çağda önemi giderek artan mesleklerden biri haline gelen diyetisyenlikte bu sebeple mesleki gelişim ve uzmanlık da ciddi bir önem taşımaktadır. Çünkü diyetisyenlere ödenen aylık ücretler de çalışanın uzmanlık ve deneyimi ile paralel olarak artış göstermektedir.

 

Devlette Çalışan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kamu kuruluşlarında çalışan diyetisyen maaşları da tüm memurların maaşlarında olduğu gibi 2024 yılında yapılan 4+4 oranında artıştan etkilenmiştir. Bu nedenle kamuya bağlı sağlık kuruluşlarında görevlerine devam eden memur statüsündeki diyetisyenler de 2024 yılında geçtiğimiz yıla kıyasla zamlı maaşlarını almıştır.

Diyetisyen maaşları devlette çalışan memur statüsündeki personelde derecelerine, kıdemlerine, meslekteki tecrübelerine ve hizmet yıllarına göre farklılık göstermektedir. Tüm kamu çalışanlarında olduğu gibi devlet hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı diğer kamu sağlık kuruluşlarında diyetisyen olarak çalışan personel de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak görev yapmaktadır. Bu yüzden 2024 yılında kamuda çalışan diyetisyenlerin maaşlarına da zam yapılmıştır. Memurluk derecesi ve hizmet yıllarına göre kamu kurumlarında diyetisyen maaşları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • 8/1 derecesinde, mesleğine yeni başlamış diyetisyen memurun maaşı 37 bin 450 TL,
  • 6/3 derecesinde, mesleğinde 5 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 37 bin 550 TL,
  • 4/2 derecesinde, mesleğinde 10 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 37 bin 800 TL,
  • 2/1 derecesinde, mesleğinde 15 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 38 bin 950 TL,
  • 1/3 derecesinde, mesleğinde 20 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 39 bin 50 TL,
  • 1/4 derecesinde, mesleğinde 25 yıl deneyimli diyetisyen memurun maaşı 39 bin 150 TL’dir.

Söz konusu 2024 yılı diyetisyen maaşları en az orandan sıralanmıştır. Bu maaşlar ortalama olup, diyetisyen memurların durumlarına göre değişen aile yardımı, çocuk yardımı, enflasyon farkının yansıtılması, AGİ, BES, görev yerine göre ek tazminat faktörü gibi değişkenler dahil edilmeden hesaplama yapılmıştır.

Diş Hekimi maaşları ne kadar makalemizi de okumak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Özel Sektörde Çalışan Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Özel sektör sağlık kuruluşlarında diyetisyen maaşları, çalışılan şirketin belirlemiş olduğu maaş politikasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra diyetisyenlerin uzmanlık dereceleri ve mesleki yeterlilikleri de bu konuda en çok belirleyici rol üstlenen unsurlar arasında yer almaktadır. Diyetisyenlerin deneyimleri, başarıları, çalıştıkları kurumun maaş uygulaması gibi değişkenlere bağlı olarak diyetisyenlerin maaşlarında yükselme görüldüğü bilinmektedir.

Özel sektörde faaliyet gösterene hemen hemen bütün şirketlerde ve işletmelerde olduğu gibi diyetisyen mesleğini icra eden ve mesleklerinde deneyimsiz olarak çalışmaya yeni başlayan diyetisyenlere verilen maaşlar oldukça düşüktür. Özel sektörde deneyimsiz diyetisyenler 2024 yılı itibarıyla 17 bin 500 TL ile 20 bin TL arasında maaşla işe başlamaktadır. Zamanla deneyimli ve eğitimli hale gelen diyetisyenlerin mesleğinde uzmanlaşması halinde çalıştığı yere de bağlı olarak aldıkları maaşlar 25 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Diyetisyen nasıl olunur?

Üniversitelerin Diyetisyen bölümlerinin bitirilmesi gerekmektedir.

Diyetisyenlik kolay mı?

Sağlıkla ilgili olduğu için diyetisyenlik yer yer zorlu ama keyifli bir meslektir.

 

Yorum yapın